Írások

Írások

cikkek, újdonságok

Valentin, a szerelmesek védőszentje

2019-02-07

A szerelem ünnepének eredete

Február 14-én világszerte virággal és édességgel ajándékozzák meg egymást a szerelmesek Szent Valentin nevében. De ki is ez a szent és honnan származik a hagyománya? A szokás eredetét és a névadóját is nagy rejtély övezi. Annyi bizonyos, hogy Szent Valentin névnapját évszázadok óta a románc napjaként ünneplik.

Érdekesség: Habár a modern kor egyik újdonsült ünnepeként tartják számon, a Valentin nap eredete az ókorig nyúlik vissza.

A történelem három különböző Valentin nevű vértanút is számon tart. A legvalószínűbb őse ennek a jeles napnak egy olyan Valentinus nevű, 3. században élt, római pap volt, aki a császári tiltás ellenére titokban összeadta a fiatal katonákat és kedvesüket. Miután bebörtönözték az igazságtalan törvény megszegése miatt, Valentinus fogságában beleszeretett a börtönőr lányába és kivégzése előtt még egy szerelmes levelet is küldött neki, amit a legenda szerint úgy írt alá, hogy „a te Valentinod”.

Érdekesség: Szent Valentin az egyik legnépszerűbb szent volt a középkori Angliában és Franciaországban.

Az ún. keresztény hagyomány mellett ez idő tájt, február közepén tartották a rómaiak is a Lupercalia néven ismert ünnepüket, amit Februusnak, a „megtisztulás” istenének és Róma alapító testvérpárjának — Romulusnak és Remusnak — szenteltek. A február hónap erről a szertartásról kapta a nevét, amelyet elvégezve jutalmul megtisztulás és termékenység várt a résztvevőkre. A rítust követően az ifjú legények számára kisorsolták a fiatalasszonyokat, akik így egy évig együvé tartoztak és megesett, hogy az így létrejött pár egymásba szeretett és később is együtt maradt.

Érdekesség: Szent Valentin a szerelmesek mellett a méhészek és az utazók patrónusa is egyben.

Magyarországon ezt a napot egyébként Szent Bálint napjaként ismerjük, hiszen a Valentin és a Bálint név egymás változatai. (VaLeNTin = BáLiNT).
Európában sok helyen, így nálunk is azt tartotta a népi hagyomány, hogy február 14-én térnek vissza a vadgalambok telelésükből és hogy a verebek is épp ilyenkor választanak párt maguknak. Ez a népi megfigyelés is azt jelképezni, hogy ez az időszak a tavasz várásáról szól, ami még ugyan nem érkezett meg, de már látni a közeledésének jeleit. Ezért ezen a napon egyes helyeken megmetszették a szőlőt a föld négy sarkában, máshol utat vágtak, „csíkot söpörtek” az udvaron, vagy pedig gabonát szórtak egyenes vonalban a gazdák a bő termés reményében.

A párválasztáshoz is kapcsolódnak különféle praktikák, amelyeket Valentin / Bálint napján alkalmaztak a fiatal lányok, hogy megszerezzék a hőn áhított legényeket. Például olyan almát kellett enniük, aminek kilenc magja volt, hogy a kiszemelt ifjút elcsábítsák. De feljegyeztek olyan hagyományt is, mely szerint kilenc különféle kútból kellett vizet felhúzniuk, hogy a szóban forgó férfiú szerelembe essen velük, miután azzal a vízzel megitatták őket.

Érdekesség: Tudtad, hogy becslések szerint több száz millió Valentin napi kártya cserél gazdát évente a világon? Így a Karácsony után ez a második legnépszerűbb olyan ünnep, amikor jókívánságokat küldenek egymásnak az emberek.

Valentin napi üdvözleteket tömegesen már a 19. századtól küldenek egymásnak a szerelmesek. A romantikus üzeneteket tolmácsoló kártyák mellett kötelező kellékké váltak az édességek, elsősorban a csokoládék és a vörös színű virágokat tartalmazó virágköltemények, amelyek döntő többségben rózsából készülnek. Ám a mára már tradicionálisnak számító rózsa mellett egyre népszerűbb választás a piros tulipán is, de a különböző, tarka színekben pompázó, tavaszi virágokat tartalmazó csokrok, vagy virágdobozok is egyre kelendőbbek.

Valentin nappal kapcsolatos tanáccsal, vagy kérdéssel fordulj hozzánk bizalommal, de bármilyen csokrot is választanál a kedvesed számára hagyd, hogy a virágok beszéljenek helyetted!

További írások vagy Rendelés

Mi a véleményed a Valentin napról? Írd meg nekünk hozzászólásként!