Írások

Írások

cikkek, újdonságok

Így neveld a növényed

2018-08-10

Balkonon, szobában, nyaralás alatt

Legyen szó vendégségről, születésnapról, névnapról, évfordulóról vagy bármilyen más ünnepről, itthon nem szokás üres kézzel köszönteni az ünnepeltet, így ha mással nem is, általában legalább egy csokor virággal kedveskedünk neki. Egy szép csokor azonban hamar az enyészeté válhat, ha nem megfelelően bánunk vele, nem is beszélve a teraszon vagy szobában található növényekről, és a nyári hónapokban ráadásul a hőség is kihívást jelent. Az alábbi sorokban röviden kifejtjük a növénygondozás csínját-bínját a tisztánlátás végett.

Vágott virágok – akár több hétig

Érdemes talán a legmúlékonyabb műfajjal kezdeni, bár fontos hangsúlyozni, hogy megfelelő gondozással a vágott virágokat is hetekig élvezhetjük. Mi a titok? Visszametszés, táplálás, öntözés. A visszametszéshez mindenképp éles metszőollót vagy kést használjunk, hogy a lehető legkevésbé rongálódjon a növény. Az 1-2 centis ferde visszametszéseknek köszönhetően fokozódik a növény nedvességfelszívó képessége, így tovább életben marad. A metszés mellett tápsóval, pár csepp ecettel és gyakori vízcserével is tehetünk a vágott virágok hosszabb életéért. Az öntözésre használt víz hőmérséklete is sokat vet a latba: hidegebb vagy akár jeges vízben tovább bírják ugyanis a növények. Figyeljünk azonban arra, hogy a levelek és virágok ne érjenek a vízbe, mivel rothadási folyamatot indítanak be.

Ha balkon- és szobanövény, akkor tápanyag és öntözés

Alapvetően két kissé eltérő típusról van szó, a gondozásuk során mégis ugyanazt kell szem előtt tartani: a megfelelő tápanyag-utánpótlást, illetve az adott növény víz- és fényigényét.

A balkonnövények közül a petúniák és a muskátlik töretlen népszerűségnek örvendenek, azonban érdemes kísérleteznünk különféle egynyári növényekkel, mivel könnyen feldobhatjuk velük a megszokott szín- és formakavalkádot. Ha már terasz, akkor válogathatunk a napos, meleg helyet kedvelő növények közül, úgymint a meténg (vinca), vasfű (verbena), bakopa, büdöske, egynyári begónia.
A délelőtt napot kapó helyre valók a fuxia, a díszcsalán. A délután napozni szerető növények például a gumós begónia, a pistike és a lobélia is. Teraszunkat díszíthetjük mediterrán növényekkel is, mint a murvafürt (bougainvillea), a tölcsérjázmin (dipladenia), a maszlag (datura), a tárnics (encián) és az idehaza különösen népszerű leander.
A szélsőségesen magas hőmérsékletet azonban ezek a növények sem bírják ki: a nyári kánikulában nem rossz ötlet az akár napi kétszeri öntözés sem.

A szobanövények közül a különféle pálmák, fikuszok és orchideák bukkannak fel a leggyakrabban a háztartásokban, pedig rengeteg egyéb növény is akad a palettán, amelyeknek méltó helye lehet a szobában: buzogányvirág, kutyatej, azálea, korallvirág, rákvirág, páfrányok és broméliafélék – csak hogy párat említsünk a növényrengetegből.
Egyes szobanövények – megfelelő szoktatás után – kitehetőek a szabadba is. Ilyen például a mályvacserje (hibiscus), amit tavasszal vágjunk vissza és akkor pár hónap után, nyárra már virágokat bont a teraszon, vagy a kertben.

A balkon- és a szobanövények gondozása során több probléma is felmerülhet, de a növények általában valamilyen formában jelzik, hogy nem érzik jól magukat. A száraz levelek utalhatnak például száraz levegőre vagy túlöntözésre. Előbbi esetén fokozni kell a páratartalmat, túlöntözésnél pedig a virágföld cseréje orvosolhatja a problémát. Ha foltokat észlelünk a növényen, akkor meglehet, hogy „leégett” vagy hőgutát kapott. Ilyenkor a növényt tegyük át árnyékos helyre és távolítsuk el a foltos leveleket.

Hurrá, nyaralunk!

Amennyiben adott egy kedves szomszéd vagy egy közelben lakó családtag, nyert ügyünk van. Vessük nekik papírra az instrukciókat, később pedig viszonozzuk kedvességüket. Ha azonban nincs se családtag, se szomszéd, se barát, aki öntözné növényeinket távollétünk alatt, akkor az alábbi praktikák bevetésével növényeink átvészelhetik az egy-két hetes távolléteket.

A legnagyobb fejtörést a megfelelő öntözés okozza, de vízadagoló berendezés bevetésével biztosíthatjuk, hogy a növény túlélje párnapos távollétünket. Nem kell rögtön egy profi önöntözőrendszerre gondolnotok (bár nyilván ezek is opciók), sufnituning jellegű megoldások is megteszik. Egy palack és fonál (vagy gumicső), vagy éppen egy fejjel lefelé fordított, kiszűrt kupakú borospalack segítségével is biztosíthatjuk a megfelelő öntözést. A teraszon tartott növényeket akár be is vihetjük a lakásba, de a terasz árnyékolása is jó megoldás lehet. Ha már a lakáson belül vannak a növények, érdemes őket az ablaktól távol elhelyezni, mivel így csökken a vízigényük és (öntözőrendszer híján) egy bőséges tápoldatos locsolással akár két hetet is kibírhatnak. Ezenfelül ajánljuk még az agyaggranulátumot is, mivel a nedvességet magába szívva lassítja a párologtatást, így a virágföld tovább nedves marad.

Örökérvényű tanács, hogy amikor vesztek egy-egy új növényt, mindenképp faggassátok ki virágárusutokat arról, hogy milyen gondozást igényel, mert így biztosíthatjátok, hogy az új jövevény hosszú ideig a háztartás éke marad.

Ha kedvet kaptatok a kísérletezéshez, vagy csak tanácsra van szükségetek, forduljatok hozzánk bizalommal!

Vissza vagy Megnézem a kínálatot!

Te hogyan gondozod a növényeidet? Írd meg nekünk hozzászólásként!