Írások

Írások

cikkek, újdonságok

Növénygondozás 2.

2018-10-09

Így gondozzuk kültéri növényeinket télvíz idején

A nyár romantikáját megidéző szeptemberi esték után az ősz valódi arca általában mindig kicsit váratlanul kopogtat be az ablakon. Nem volt ez másképp idén sem. Rövidülnek a nappalok, a változatos időjárás mellett egyre hűvösebbre fordulnak az éjszakák és a természet magára ölti őszi színpompás köntösét. A évszakváltást otthon is észlelhetjük: kerti növényeink is ráhangolódnak a hideg időszakra, adott esetben lehullajtják leveleiket és felkészülnek a „téli álomra”. A zimankósabb idő beálltával adja magát, hogy mélyére ássunk annak, hogyan tudjuk megfelelően gondját viselni ilyenkor a kinti cserepes növényeknek.

Figyeljük a hőmérő higanyszálát!

A kihordott szobanövények zöme – például a kála, a lepkeorchidea, a hibiszkusz, a ficus félék és a filodendron – melegebb égővről valóak. Éppen ezért a hűvösebb éjszakák beálltával – tehát amint 12 fok alá süllyed az éjszakai átlaghőmérséklet – vissza kell vinnünk őket a lakásba.

Tudvalevő, hogy a hőmérséklet egyáltalán nem elenyésző tényező a természet körforgásában és életében. Egyes mediterrán növények, mint például a murvafürt, a citrom, a datolya és a kefevirág, akár károsodhatnak is 10 fok alatti hőmérséklet esetén, főleg, ha mindehhez hideg eső is társul. A fagypont körüli hőmérsékletet a leander és a muskátli még épp, hogy elviseli, de őket se hagyjuk kinn túl sokáig

Mielőtt nekiállnánk a cserépcipelésnek, tisztítsuk meg a növényeket. Portalanítsuk őket slaggal vagy zuhannyal és nézzük át alaposan a levelek hátoldalát is, hogy nincs-e rajta valamilyen pók, rovar vagy esetleg csiga. A „szárba szökkent”, túl nagy növényeket akár vissza is vághatjuk.

Kép — Írások: Így gondozzuk kültéri növényeinket télvíz idején

Gondozás „téli álom” jeligére

A végére hagytuk az egyik legfontosabb témát, mégpedig azt, hogy a növények milyen bánásmódot igényelnek teleltetéskor. Általánosságban a tárolási hőmérsékletet, illetve a növények víz- és fényigényét kell leginkább szem előtt tartanunk. Nem véletlenül használjuk a téli álom kifejezést: a növények egyes állatokhoz hasonlóan ilyenkor pihennek, ezért csökken a vízigényük és tápoldatot sem igényelnek.

A mediterrán növényeket lehetőleg 10 és 15 fok közötti hőmérsékleten teleltessük, és mivel a növények elvétve viselik el a fényszegény környezetet, tegyük őket világos helyre és gondoskodjunk arról, hogy földjük ne száradjon ki. A leandereket és muskátlikat elég 2 és 5 fok közötti hőfokon tartani, de számukra is fontos a világos hely, elegendő azonban csupán havonta locsolni őket.

A kinn telelő mediterrán növényeket – ilyen például a télálló banán és a selyemmirtusz – vértezzük fel megfelelő védelemmel a növény köré felhalmozott avar és védőköpeny formájában.

Ha ezeket a javaslatokat szem előtt tartjátok, biztosak vagyunk benne, hogy jövő tavasszal is gyönyörködhettek majd kedvenc növényeitek látványában.

Amennyiben a leírtak nyomán további kérdések merülnének fel bennetek, forduljatok hozzánk bizalommal!

Kapcsolódó cikk: Helló ősz — Dekorációs tippek otthonra

Vissza vagy Megnézem a kínálatot!

Hasznosak találtad a fenti információkat? Írd meg nekünk hozzászólásként!